خانه > پروژه > ساخت ریموت کنترل با استفاده از میکروکنترلر

ساخت ریموت کنترل با استفاده از میکروکنترلر

در این آموزش بسیار کاربردی می خواهیم یک ریموت کنترل ساده بسازیم که با استفاده از آن می توان انواع تجهیزات را بدون تماس الکتریکی کنترل کرد. به عنوان مثال هایی از کاربرد این نوع کنترل ها در زندگی روزمره می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– قفل اتومبیل

– درب های اتوماتیک پارکینگ

– روشن و خاموش کردن روشنایی، فن، کولر و… در منزل

– کنترل اسباب بازی و ربات

– کنترل از راه دور تجهیزات صنعتی.

در این آموزش با استفاده از فرستنده و گیرنده های ASK برای کنترل از راه دور تجهیزات استفاده می کنیم. این فرستنده گیرنده ها برای فاصله های نزدیک کاربرد دارند.

آموزش فعلی را در دو بخش ارائه می کنیم. بخش اول برای کسانی که می خواهند در زمان کم یک ریموت کنترل ساده بسازند و خیلی عمیق نمی خواهند وارد جزئیات شوند. اما برای کسانی که می خواهند با جزئیات بیشتری وارد مسئله شوند و شاید از این نوع ریموت ها در طراحی های عملی خود استفاده کنند بخش دوم آموزش می تواند حاوی نکات جزئی تری از این نوع کنترل از راه دور باشد.

بخش اول آموزش

همان طور که گفتیم در این بخش، شما خیلی سریع می توانید با استفاده از ریموت کنترل آماده ای که از بازار می خرید و بدون وارد شدن در خیلی از جزئیات پیچیده، تجهیزات مورد نظر خود را از راه دور کنترل نمایید.

وسایل مورد نیاز

میکروکنترلر ATmega8(دلخواه)

ریموت کنترل 4 کانال : نمونه ای از این ریموت کنترل را که با قیمت مناسبی در بازار به وفور یافت می شوند در شکل زیر می بینید:

remote control using FSK and AVR microcontroller

 

گیرنده ریموت ASK:

remote control using FSK and AVR microcontroller-1

 

آی سی دیکدر PT2272:

PT2272

 

و تعدادی LED و مقاومت.

ریموت کنترل ها و گیرنده های ASK معمولا در فرکانس های 433MHz و 315MHz ساخته می شوند. در هنگام خرید ریموت کنترل و گیرنده آن دقت داشته باشید که هر دو باید هم فرکانس باشند.

شکل پایه های آی سی PT2272 به صورت زیر است:

pt2272

پایه های 9 و 18 به ترتیب پایه های زمین و تغذیه مثبت آی سی می باشند. پایه های D0 تا D3 پایه های دیتا یا خروجی آی سی هستند که با فشردن سوئیچ های روی ریموت فعال می شوند. پایه DIN پایه دیتای ورودی آی سی است که به گیرنده ریموت متصل می شود. بین پایه های 16 و 17 هم یک مقاومت ROC قرار می گیرد که برای پروژه فعلی یک مقاومت 820 کیلواهمی کافیست. در مورد عملکرد این آی سی در بخش دوم این آموزش به صورت کامل تری بحث خواهیم نمود. فعلا برای به نتیجه رسیدن در بخش اول کافیست برای بخش گیرنده مدار زیر را به صورت کامل متصل نماییم:

remote control using FSK and AVR microcontroller-4

اگر مدار به صورت صحیح بسته شده باشد با فشردن هر یک از 4 سوئیچ روی ریموت کنترل یکی از LEDهای مدار فوق روشن می شوند البته با فشردن هر یک از 4 سوئیچ LED متصل به پایه 17 هم باید همزمان روشن شود. اگر این اتفاق نیفتاد به احتمال فراوان ریموت کنترلی که خریداری نمودید باطری ندارد! برای اینکه مطمئن شویم مشکل از باطری است حتما با فشردن سوئیچ ها LED روی خود ریموت باید روشن شود. اگر مشکل از باطری بود، کافیست پیچ های پشت ریموت را باز کرده و یک باطری 12 ولتی در محل قرار گرفتن باطری قرار دهید:

remote control using FSK and AVR microcontroller-5

شاید این مطلب هم برایتان مفید باشد: کنترل لوازم خانگی با استفاده از بلوتوث تلفن همراه

بخش دوم آموزش

در این بخش می خواهیم مقداری عمیق تری به بحث داشته و جزئیات بیشتری را مورد نظر قرار دهیم. برای این کار ابتدا با زوج انکدر و دیکدر PT2262 و PT2272 آشنا می شویم.

آشنایی با آی سی های PT2262 و PT2272

شکل پایه های این دو آی سی به صورت زیر می باشد:

remote control using FSK and AVR microcontroller-6

این دو آی سی از لحاظ شکل پایه ها بسیار مشابه همدیگر می باشند. PT2262 یک آی سی انکدر بوده که در سمت فرستنده کاربرد دارد و PT2272 یک دیکدر است و در سمت گیرنده کاربرد دارد. برای درک راحت تر مسئله ابتدا فرض می کنیم بین این دو آی سی قرار است به صورت با سیم ارتباط برقرار کنیم و ذهن خود را از هرگونه ارتباط بی سیم خالی می کنیم!!

پایه های با حرف A در دو آی سی پایه های آدرس و پایه های با حرف D پایه های دیتا می باشند. اینکه این پایه ها چه کاربردی دارند را در ادامه توضیح می دهیم اما برای اینکه بین دو آی سی به درستی ارتباط برقرار شود باید تعداد پایه های دیتا و آدرس در دو طرف برابر باشد. اینکه تعداد پایه های آدرس و دیتا در دو طرف چه تعداد باشد را آی سی PT2272 به کار رفته تعیین می کند. چرا که تعداد این پایه ها در این آی سی در هنگام ساخت آی سی تعیین شده و قابل تغییر نمی باشد. توضیح: آی سی PT2272 در چند خانواده ساخته می شوند که این مسئله در نام گذاری آی سی که بر روی آن درج می شود نشان داده می شود. استاندارد نامگذاری این آی سی در شکل زیر آورده شده است:

remote control using FSK and AVR microcontroller-7

در مورد پارامتر X در ادامه توضیح می دهیم. اما پارامتر Y نشان دهنده تعداد پایه های داده می باشد. بنابراین با این توضیح می توان پارامتر Y آی سی شکل قبل را حدس زد. بله آی سی شکل قبل از نوع PT2272-L4 است که 4 پایه داده دارد. برای مثال آی سی PT2272-M2 در شکل زیر نشان داده شده است:

pt2272

در ادامه این آموزش فرض می کنیم که با آی سی PT2272-M4 کار می کنیم. بنابراین وقتی تعداد پایه های دیتا در سمت گیرنده 4 تاست باید در سمت فرستنده نیز تعداد پایه های داده 4 تا باشد که باید در طراحی این را در نظر بگیریم. بنابراین باید در سمت فرستنده در آی سی PT2262 پایه های A0 تا A7 را به عنوان پایه های آدرس و D0 تا D4 را به عنوان پایه های داده در نظر بگیریم.

دیتاشیت این دو آی سی را از لینک های زیر می توانید دانلود نمایید:

دیتاشیت PT2262

دیتاشیت PT2272

 

حال عملکرد این دو آی سی را توضیح می دهیم.

آی سی PT2262

برای عملکرد درست این آی سی باید ابتدا پایه های 9 و 18 آن را به ترتیب به زمین و تغذیه متصل کنیم. همچنین باید بین پایه های 15 و 16 آن مقاومت مناسب برای اسیلاتور داخلی آن قرار دهیم. مقاومت پیشنهادی دیتاشیت میزان 4.7 مگااهم می باشد.

حال اگر این مقدمات را فراهم کرده باشیم، با صفر کردن پایه TE(فعال ساز فرستنده) این آی سی یک بسته داده و آدرس را به صورت زیر روی پایه DOUT به خروجی می فرستد:

remote control using FSK and AVR microcontroller-9remote control using FSK and AVR microcontroller-9

تا زمانی که پایه TE فعال(0) بماند این توالی پشت سر هم فرستاده می شوند.

لازم به ذکر است هر یک از پایه های آدرس می توانند سه حالت مجزا داشته باشند. 1- به زمین وصل شوند(0 منطقی) 2- به VCC وصل شوند(1 منطقی) 3- به هیچکدام وصل نشوند(شناور یا f) . اما پایه های دیتا فقط دو حالت اول را می توانند داشته باشند.

آی سی PT2272

این آی سی هم برای عملکرد صحیح مانند PT2262 باید پایه های تغذیه و مقاومت اسیلاتور آن همانطور که در بخش اول این آموزش گفته شد به درستی متصل شده باشد. در این صورت آی سی منتظر دریافت داده از پایه شماره 14(DIN) می ماند. به محض دریافت یک بسته داده از این پایه PT2272 بیت های آدرس این بسته دریافتی را با تنظیمات سخت افزاری پایه های آدرس خود مقایسه می کند. اگر این دو با هم تطابق داشتند، سپس بیت های دیتای این بسته دریافتی به پایه های دیتای آی سی منتقل می شوند.

برای درک عملکرد این دو آی سی به مثال زیر توجه نمایید:

مثال: در مدار شکل زیر با فشردن سوئیچ شماره 2 کدامیک از LED ها روشن می شوند؟

remote control using FSK and AVR microcontroller-10در شکل فوق مشخص است که پایه های تغذیه و مقاومت اسیلاتور دو آی سی به درستی متصل شده اند. همچنین چون پایه TE آی سی PT2262 مستقیم به زمین وصل شده است بنابراین این آی سی به طور مداوم بسته آدرس و دیتایی به صورت زیر را از طریق پایه DOUT خود ارسال می کند:

remote control using FSK and AVR microcontroller-11

دقت کنید که چون همه پایه های آدرس آی سی به صورت شناور هستند، در بسته داده ای که می فرستند به جای آن ها “f ”  فرستاده می شود. همچنین چون پایه های داده با مقاومت 10 کیلواهمی در اصطلاح پایین گذر(pull-down) شده اند و هیچ سوئیچی هنوز فشرده نشده به جای آن ها 0 فرستاده می شود. دقت کنید چون می دانیم در گیرنده PT2272-M4 داریم و این آی سی 4 بیت داده دارد به هیچ وجه نباید در این بیت ها “f ” بفرستیم چون برای این آی سی حالت تعریف نشده ای به وجود می آید. بنابراین وجود مقاومت های پایین گذر برای جلوگیری از حالت شناور امری ضروری است.

در سمت گیرنده نیز PT2272 مدام این بسته ها را دریافت می کند. ابتدا 8 بیت آدرس را با پیکربندی سخت افزاری پایه های آدرس خود مقایسه می کند. چون همه پایه های آدرس این آی سی نیز شناور هستند پس پیکربندی سخت افزاری پایه های آدرس آن با ffffffff منطبق می باشد. در این صورت چهار بیت دیتا(0000) روی پایه های دیتای PT2272 قرار می گیرند. بنابراین در حالت عادی همه LED ها خاموش اند.

حال با فشردن سوئیچ شماره 2 پایه D1 در PT2262، 1 منطقی خوانده می شود. بنابراین بسته داده فرستاده شده به صورت زیر تغییر می کند:

remote control using FSK and AVR microcontroller-12

وقتی در سمت گیرنده این بسته داده دریافت می شود، مجددا به خاطر تطبیق بیت های آدرس، بیت های دیتا به خروجی منتقل می شوند. بنابراین این بار پایه D1 فعال(1 منطقی می شود) و LED متصل به آن روشن می شود. نکته قابل ذکر دیگر عملکرد پایه VT می باشد. این پایه با فعال شدن هر یک از پایه های دیتا فعال می شود. بنابراین با فعال شدن پایه D1 این پایه نیز فعال شده و LED متصل به آن هم روشن می شود.  طبیعی است که با رها کردن سوئیچ LED ها مجددا خاموش می شوند.

شاید این مطلب هم برایتان مفید باشد: کنترل LED RGB نواری با استفاده از میکروکنترلر

حال در قالب یک سوال مفهوم حرف M و L را که در نامگذاری آی سی PT2272 به کار می رود توضیح می دهیم:

سوال: فرض کنید با فشردن سوئیچ 2، LED متصل به پایه D1 روشن شده است. حال در حین اینکه سوئیچ را پایین نگه داشته ایم فرض کنید پایه A0 از PT2262 را به زمین متصل می کنیم. حال وضعیت LED ها چگونه می شود؟

پاسخ: با این کار بسته ارسالی از طرف PT2262 به صورت زیر تغییر می کند:

remote control using FSK and AVR microcontroller-13

بنابراین در سمت گیرنده آدرس دریافتی با پیکربندی سخت افزاری تطابق ندارد. به محض عدم تطابق در سمت گیرنده، پایه VT غیر فعال می شود. حال وضعیت پایه D1 چه می شود؟ پاسخ این سوال به نوع آی سی PT2272 بستگی دارد. اگر این آی سی از نوع M یا Momentary باشد پایه D1 غیر فعال می گردد. اما اگر از نوع L یا Latch باشد پایه D1 تا زمان تطبیق آدرس بعدی فعال می ماند.

ارتباط بی سیم

تا اینجا در بخش دوم بحثی از ارتباط بی سیم نکردیم! برای ارتباط بی سیم کافیست پایه DOUT در آی سی PT2262 را به یک فرستنده ASK و پایه DIN در آی سی PT2272 را به یک گیرنده ASK در همان فرکانس متصل کنید. همین!  در شکل زیر نمونه مدار برای ارتباط بی سیم نمایش داده شده است:

remote control using FSK and AVR microcontroller-14

قابل ذکر است که کل مدار سمت فرستنده در داخل ریموت کنترلی که در بخش اول معرفی کردیم وجود دارد.

remote control using FSK and AVR microcontroller-15

بنابراین با جایگزین کردن فرستنده با ریموت آماده دوباره به همان مدار بخش اول می رسیم! با این تفاوت که الان خیلی از جزئیات این مدار را می دانیم که در بخش اول نمی دانستیم.

حال شاید از خود بپرسید که کاربرد میکروکنترلر در این پروژه چیست؟! تا اینجا ما بدون استفاده از میکروکنترلر توانستیم تجهیزات را از راه دور کنترل کنیم. اما گاهی اوقات استفاده از میکروکنترلر ضروری به نظر می رسد. برای مثال فرض کنید از این ریموت کنترل می خواهیم برای کنترل کردن یک چراغ روشنایی در منزل وصل کردیم. حال می خواهیم مثلا با هر بار فشردن سوئیچ وضعیت چراغ معکوس شود. همچنین می خواهیم هر بار که چراغ روشن می شود مثلا بعد از یک ساعت به طور خود کار خاموش شود. برای این طور کاربردها بسته به همان کاربرد باید خروجی های PT2272 را به میکروکنترلر متصل کرده و بنا به کاربرد برنامه مورد نظر را به میکروکنترلر داد.

امیدوارم این آموزش برای کاربران محترم مفید بوده باشد و از آن در پروژه های کاربردی خود استفاده نمایید.

ما را از نظرات ارزشمند خود بی بهره نگذارید.

موفق باشید. یاعلی.

 

برچسب

درباره ی مدیر سایت

۶۹ دیدگاه

 1. با سلام خدمت همه عزیزان لینک زیر آموزش کامل کامل کامل ریموت کنترل با فرکانس ۳۱۵ است به زبان اصلی ممنون از سایت خوب آی میکرو ۱۳۹۷/۷/۷

  https://tutorial.cytron.io/2012/09/03/remote-control-315mhz

 2. با سلام واقعا مطالب عالی بودن فقط یک سوال داشتم آیا امکان داره که به جای فرستنده و گیرنده ی ask از فرستنده و گیرنده ی مادون قرمز استفاده کرد

 3. سلام تو حالت تغزیه ۱۲ ولت خروجی پایه های Do تا D3 چند ولت هستش و مستقیم میشه به این پایه ها رله وسل کرد

 4. سلام آیا به این آی سی شما میشه ۱۲ ولت وصل کرد سوال دوم این که اگه بخوایم رله بزاریم بعد از مقاومت حتما باید قرار بگیره

 5. با سلام و تشکر از سابت خوبتون .
  میخواستم بدونم بدون استفاده از دکودر و انکدر . ماژولهای فرستنده و گیرنده رو میشه با هم ست کرد .
  بدون کد کردن هم میشع این دو ماژول رو ست کرد .
  مثلا برای جایی که امنیت اهمیتی نداشته باشه و فرستنده و گیرنده ما تک کانال باشه .
  متشکرم.

 6. سلام مدار رو ساختم منبع تغذیم یک پاور بانک ۵ولت ۲٫۱ آمپر هست. وقتی با سیم آی سی هارو به هم وصل میکنم ، اگر قبل از وصل کردن برق کلیدی رو فشار بدم و بعد برق رو وصل کنم ال ای دی متصل به پایه VT به علاوه همون ال ای دی کا باید روشن میشه ولی بعدش با رها کردن یا فشردن هر کدام از کلید ها هیچ اتفاق خواصی نمی افتد و اگر هم قبل از اتصال برق هیچ کلیدی رو فشار ندم همه ال ای دی ها خاموش میمونن
  درضمن اگر به جای سیم از گیرنده و فرستنده استفاده کنم هیچ واکنشی دریافت نمیکنم از کجا مطمئن شم که فرکانس هاشون یکی هست ؟البته فرستنده من چهار تا پایه داره که روی یکیش نوشته انتن
  و سوال بعدی اینکه اگر گیرنده رو جوری بگیرم که کریستال اون روبه روم باشه و چهار تا پایش سمت پایین ، از سوراخ های سمت چپ اونی که سمت کریستال و پایه هاست برای آنتن هست یا اون چپیه؟
  اگه میشه راهنمایی کنین ممنون

 7. سلام آموزش خیلی عالی بود من تازه توی رباتیک و الکترونیک پا گذاشتم و ی سوال مهم داشتم منظورتون از زمین ، منفی باتری و از۵ولت مثبت باتری هست دیگه و همچنین ۶ولت مراد رو نمیسزونه؟

  • با سلام. شما که تازه تو الکترونیک قدم نهادید لازمه که حتما یک منبع تغذیه ۵ ولت برای خودتون تهیه کنید. مثلا یک منبع تغذیه سوئیچینگ یا یک آداپتور ۵ ولت ۲ آمپر یا بالاتر. منظور از زمین سر منفی این منبع تغذیه و ۵ ولت هم سر مثبت آن می باشد. با ۶ ولت امکان آسیب به قطعات الکترونیک زیاد هست.

 8. سلام و خسته نباشید .
  خواستم به پرسم میشه به جای کلید پتانسیومتر گزاشت ؟ که نور ال ای دی ها رو در گیرنده تغییر داد

 9. آموزش به صورت تئوری عالی بود امیدوارم در عمل هم جواب بده ممنون

 10. سلام , ممنون از آموزش
  اگر بخواهیم یک برد که از گیرنده و فرستنده استفاده میکنه و تغییر بدیم و به حالت غیر ریموت دربیاد , چه راهی داره ؟

 11. سلام
  واقعا دستتون درد نکنه

 12. عالی بود سپاس گذارم اگه لطف کنید گروه یا ایدی تلگرام بزارید برای پرسش و پاسخ عالی میشه

 13. سلام رنج مدار چند مترو ساپورت میکنه؟

 14. سلام رنج این مدار تا چند مترو ساپورت میکنه؟

 15. باسلام
  من از ریموت دیپ سوئچی برای باز کردن در استفاده میکنم.
  اما بیشتر اوقات ریموت درست عمل نمیکنه.خصوصا هنگام فشردن دکمه up. اریموت رو هم دادم جک کردن و مشکلی نبوده و ازفاصله ی ۶۰ متری هم عمل کرده،سوالم اینه که ایا سیستم قفل مرکزی خودرو میتونه تاثیرگذار باشه؟
  و اینکه کلا نزدیک در پارکینگ که شدیم ، آیا لازم ه آنتن ریموت و بیرون کشید تا بافشردن دکمه up در پارکینگ بازبشه.
  لطفا راهنمایی بفرمایید. واقعا گیج شدم.

 16. سلام من درست کردم ولی کار نمیکنه. موضوعی ک گیج کرده منو اینه که شکلی ک کشیدین برای روی مدار هس یا زیر مدار. ینی ای سی رو از بالا ک نگاه میکنم پایه هاش ب این ترتیب هس یا باید از زیر به ای سی نگاه کنیم و ترتیب بندی کنیم پایه هارو

 17. سلام
  من میخام از این ریموت جهت باز کردن در استفاده کنم اگر ممکنه توضیح بدید چکار کنم و atmega8 را چجوری وصل کنم و چه برنامه ای باید بهش داد ؟

 18. سلام من این مدار رو دریت کردم هم از m4 و هم از l4 استفاده کردم ولی کار نمیکنه وقتی روشنش میکنم ال ای دی که به ای سی متصل هست روشن میشه در صورتی که گفتید باید خاموش باشه و با فشار دادن روشن شه من هر کلیدی رو فشار میدم ال دی های دیگر روشن نمیشن فقط اون ال ای که روشنه چشمک میزنه باید چیکار کنم مدار رو سه بار بستم ولی کارنکرد ۴تا ای سی هم گرفتمولی همش همین طوره ولتاژ هم با باتری ۵ ولت و هم با ۱۲ ولت متصل کردم به رگولاتور ۷۸۰۵ بازم جواب نداد

  • من بدون فرستنده و گیرنده هم استفاده کردم ولی بازم کار نکرد تا وقتی که ارتبات بینشون برقرار نباشه اون ال ای دیه خاموشه وقتی وصل شد روشن میشه

 19. سلام من این مدار رو با ای سی ۲۲۷۲ نوع ال فور درست کردم ولی درست کار نمیکنه اشکال از چیه مثلا وقتی یکی از کلید ها را فشار میدم هیچ اتفاقی نمیفته اگر دوبار پشت سر هم فشار بدم روشن میشه وقتی کلید رو ول میکنم خاموش نمیشه

  • سلام. باید مدارتون رو ببینم. ولی اینکه کلید رو ول می کنید خاموش نمیشه به خاطر اینه که آی سی تون از نوع ال هست.

   • من الان رفتم هم ای سی فرستنده ۲۲۶۲ و ۲۲۷۲ m4 گرفتم بازم کار نمیکنه کلید رو که چند بار فشار میدم یک چشمک میزنه ولی اگر نگه دارم هیچ اتفاقی نمی افته اون دو تا سیمی که به ماژول فرستنده و گیرنده وصل میشه رو مثل مدار بالا وصل کردم ولی فرق نکرد اگه تلگرام دارید لطفا ای دی بدید عکسشو فرستم

 20. سلام میشه کمک کنید چطوری کد بدیم که ریموت های دیگر هم کنترلش نکنن؟

  • سلام. این کار از طریق پایه های آدرس امکان پذیر هست. برای این کار باید پایه های آدرس در آی سی های فرستنده و گیرنده رو به طور یکسان آدرس دهی کنیم. در ریموت کنترلر هایی که از بازار می خریم همه پایه های آدرس شناورند بنابراین هر ریموت کنترلری به همه گیرنده ها میخورن. برای اینکه اینطور نشه ریموت رو باز کنین مثلا یکی از پایه های آدرسش رو زمین کنین بعدهمون پایه رو تو گیرنده هم زمین کنین. با این کار دیگه فقط همین ریموت به همین گیرنده میخوره.

 21. سلام دستتون درد نکنه خیلی ممنون از مطالبتون فقط میخواستم ببینم چطوری ریموت رو کد گذاری کنیم؟

 22. با سلام و خسته نباشید فراوان.
  امیدوارم با عنایت خداوند خوب و عالی باشید و هر انچه که لایق شماست ایزد دانا برایتان رقم بزند. از اینکه به این زیبائی توضیح دادید واقعا متشکرم.
  فقط اگر برایتان مقدور است یک دزدگیر ماشین با همین مشخصات ای سی ها لطف بفرمائید یا سایتی که مدار ان را داشته باشد و بتوان آن را ساخت و استفاده کرد و ریموت آن را هم خودمان بسازیم نه اینکه خریداری کنیم .پیشاپیش از مرحمت حضرتعالی کمال تشکر را دارم.

 23. غلامرضا جودکی

  ممنون عالی بود
  آگه امکان داره مبحثی هم در رابطه با تعریف ریموت برای سیستمی که ریموت مفقود شده بگزارید ممنون

 24. ساسان صادقی

  بخدا قسم تا به حال در هیچ سایتی نظر ندادم
  اما واسه این آموزش دیگه دیدم خیلی بی معرفتیه که نظر ندم
  خدایی حال کردم با این آموزش
  دمت گرم دمت گرم دمت گرم 🙂

 25. سلام
  ممنون از پست کاربردی که گذاشتید.
  رشته ای که فرستاده میشه انکد شده است؟ آیا میشه بدون ۲۲۷۲ و مستقیم به میکرو وصل بشه و دیتا خوانده بشه؟
  ۲۲۶۲ در سنسورهای سیستم های آلارم هم استفاده میشه. در این صورت برای دریافت اطلاعات چندین فرستنده با یک گیرنده چه راه حلی وجود داره؟

 26. واقعا عالی بود.

 27. واقعا عالی بود. ربات من که بااین نقشه کار کرد .ممنون از اطلاعات خوبتون

 28. با سلام.
  من میخوام داده های ارسالی از ریموت دزدگیر خودرو را دریافت و دیکد کنم
  ولی الان یه ماه هستش که نمیتونم جواب بگیرم!!

  آی سی فرستنده ریموت ۲۲۶۰ و فرکانس ۳۱۵ هستش.
  گیرنده هم ۲۲۷۲ و ماژول گیرنده ۳۱۵ دارم.

  در ضمن ناگفته نماند، با وصل کردن دیود نوری به پایه خروجی ماژول گیرنده، با فشار دادن کلیدهای ریموت فرستنده، دیود نوری در ماژول گیرنده چشمک میزنه، ینی اینکه داده ها دریافت میشن ولی آی سی

  ۲۲۷۲ نمیتونه داده هارو دیکد کنه.

  هیچ مقاومتی هم به پایه نوسان ساز در ریموت فرستنده متصل نیست!!
  برا همین نمیتونم مقاومت نوسان ساز برای گیرنده رو پیدا کنم.

  اگه کسی اطلاعاتی داره راهنماییم کنه. ممنون میشم

 29. سلام مهندس واقعا عالی بود–دمت گرم-خیلی خیلی ممنونم

 30. سلام مهندس ببخشید من رفتم ریموت با ای سی pt 2262 پیدا نکردم وگفتن تمام ریموت های جدید با ای سی pt2264 میخواستم ازتون بپرسم ببینم pt 2264 با ای سی گیرنده pt2272m4 کار میکنه..اگه کار مینه ایا لازم به تغییر در مدارا داره… ممنون مهندس که وقط گرانبها تون رو در اختیار ما میزارین.

 31. با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما …انقدر قشنگ و واضح توضیح دادی که فقط میتونم بگم معلم واقعی یعنی شما …ممنون از زحماتتون

 32. سلام.واقعا عالی بود.دستتون درد نکنه.
  راستی باید چیکار کنم که وقتی از فرستنده کلیدی رو فشار میدیم،led متصل به گیرنده تا دستور بعدی روشن بماند

  • سلام، برای این کار و در کل ایجاد منطق خاص در مورد. فشرده شدن کلیدها در عمل از میکروکنترلر استفاده میشه.

 33. سلام من مدت هاست تو سایت های مختلف دنبال مدار بالا میگردم وچندین سایت پیدا کردم هیچ کدوم واقعا به خوبی شما توضیح نداده عالییییی بود تشکر تشکر فقط قسمت فیلیپ فلاپ ایسی ال فور رو توضیح ندادین اگر زحمتش رو بکشین یه راه حل ساده واسش توضیح بدین عالیه یکددنیا ممنون از زحماتتون

 34. سلام توضیحات هرچه بود عالی بود فقط در ایسی مدل pt2272 L4 که بیشتر از نوع m4 استفاده میشه ای سی حالت فیلیپ فلاپ رو نداره و با زدن مجدد کلید های فرستنده قطع نمیشه !
  مورد دیگه هم پایه های خروجی ایسی قادر به تحریک رله نیستن و فقط در حد روشن کردن led هست
  اگر میشه لطفا مدار عملی این دو مشکل واسه تکمیل مدار رو هم با نقشه قرار بدین

  • با سلام.
   اگر آموزش رو به دقت مطالعه کرده باشین بحث M و L مربوط به تطبیق پایه های آدرس هست و به پایه های داده مرتبط نیست. بنابراین با برداشتن دست از روی سوئیچ خروجی قطع می شه.
   برای وصل رله هم که باید از ترانزیستور استفاده کنین که تو اینترینت مدارش خیلی زیاده اگه پیدا نکردین براتون بفرستم.

 35. سلام خیلی عالیه انقدر خوب همه چیز رو توضیح دادین ممنون

 36. سلام
  آموزش خیلی عالی و مفهومی بود , فقط ی سوال:
  مثلا من میخوام از این مدار برای روشن کردن یک لامپ ۲۲۰ استفاده کنم , باید چکار کنم ؟
  اول ۵ ولت و به ۱۲ و بعد به ۲۲۰ ac ببرم ؟

 37. سلام
  می دونم برای جمع آوری این مطلب چه قدر وقت گذاشتید ،برای همین بسیار از شما سپاسگذارم ، مطلب بسیار مفیدی بود و همین طور بسیار ساده و روان بود که خیلی تو یادگیری بنده تاثیر داشت ، با تشکر فراوان

 38. با سلام و تشکر
  عملکرد گیرنده rxb بهتر است یا Rf؟

 39. سلام ، اینجا زدین آموزش با میکرو کنترلر ، atmega8

  ولی میکرویی من تو پروژه ندیدم .

  ؟؟

  • سلام. در انتهای پروژه توضیح دادم که اکثرا برنامه های کاربردی ممکنه یه منطق متفاوتی نسبت به این پروژه داشته باشن. یعنی مثلا اگر سوئیچ خاصی فشار داده شد درب کنترلی شروع به باز شدن بکنه و اگه دوباره زده شد متوقف بشه. برای همین لازمه تا از میکرو استفاده کنند که برنامش هم معمولا پیچیده نیست. اگه سوال خاصی در مورد برنامه مورد نظر خودتون دارین همینجا بپرسید در خدمتم.

 40. با سلام
  ایا میتوان منبع تغذیه را کاهش یا افزایش داد ؟

  • سلام. برای اطمینان از صحت تغذیه حتما باید به دیتاشیت آی سی های PT خود مراجعه کنید چون ممکنه تو انواع مختلف با هم فرق داشته باشه. تو دیتاشیت PT من که ولتاژ ورودی رو بین ۴ تا ۱۵ ولت نوشته.

 41. با سلام
  این یکی از بهترین آموزشها در رابطه Pt ها بود امیدوارم نقشه عملی باشد

 42. لطفاً جواب بدین هرکسی میتونست راهنمایی کنه یا همیجا جواب بده و یا هم برام شخصی جواب بدین از این طریقه ها شماره واتساپ و تلگرام ۰۰۹۳۷۴۴۵۲۱۱۵۴

  و شماره فیسبوک ۰۰۹۳۷۷۳۵۰۸۱۹۲

  ایمیل hamid0744521154@gmail.com

 43. سلام من حمیدمحمدی ۲۶ هرات ببخشید من میخواهم یک کنترل نرم افزاری بسازم که توسط بلوتوث یا وای فای گوشی اندورید کار کنه میشه بگین چه لوازم برای انجام این کار لازم است؟؟ ممنون

  • سلام. پیشنهاد بنده استفاده از ماژول بلوتوث HC05 هست. به صورت سریال به میکروکنترلر وصل میشه. اپلیکیشن های اندروید آمادش هم تو نت هست.

 44. عالی بود.

 45. عالی و کاربردی

 46. توضیحات کافی بود ممنون.ولی یه کم نقشه ها را بیشتر کنید

 47. سلام عالی بود خیلی حال کردم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *